آماد و خدمات جانبی شرکت لوازم خانگی JATA / معماری خوزه میگوئل گارسیا پرز

طراحی ساختمان شرکت لوازم خانگی JATA ؛ جاتا، شرکتی با بیش از 50 سال تجربه در تولید و فروش لوازم خانگی است. دفتر مرکزی اصلی آن از کار افتاده و بلا استفاده شده بود، مدیران شرکت تصمیم گرفتند که اداره‌ی جدیدی با ساختمان بزرگتری ساخته شود. بطوریکه کلیه نیازهای شرکت و مرکز تجاری و اداری شان را پوشش دهد.

1

معمار: شرکت معماری خوزه میگوئل گارسیا پرز (José Miguel García Pérez)

محل: شهر تطیله، اسپانیا

 معمار مسئول: خوزه میگوئل گارسیا پرز

تیم پروژه: سارا کاتالان سسما، ریکاردو مارتینز جردن

مساحت: 18850

عکس از: خوزه مانوئل کاتیلاس

نیازها و الزامات به طور عمده، ساخت فضایی برای آماده سازی بخش‌های زیردست و فضای مشخص فعالیت‌های ساخت، بازیافت، خط تولید، آزمایشگاه و غیر بود. از سوی دیگر به ساختمانی مناسب جهت امور اجرایی نیاز بود.

2

با این برنامه‌ای که واگذار شده بود و با توجه به مطالعه‌ی راهبردهای عملیاتی که شرکت جاتا (Jata) طی دوره‌ی کاری انجام داده بود، برای پروژه دو حجم طراحی شد. یکی از حجم ها با خطوط خالصی فرم گرفت و حجم دیگر بر اساس ساخت و سازهای صنعتی با عناصر پیش ساخته‌ی بتنی طراحی شد. به عنوان مرجعی برای شرکت و اشاره به تولیدات سری آن، قطعات پیش ساخته‌ی بتنی به کار رفت، و باعث کاهش زمان اجرا شد. حجم بزرگ‌تر به کاربری مدیریتی اختصاص داده شد و در حجم کوچک‌تر باقی کاربری‌ها طراحی شدند.

3

حداکثر ارتفاع انبار بخش مدیریت و تدارک کالا، 14.6 متر است و 100 متر عرض و 120 متر طول دارد. فضای داخلی ساختمان با نمای بسته ای از جنس پانل های بتنی افقی ساخته شد. به منظور خلق فضایی که تا جای ممکن روشن باشد، ساختاری پیش ساخته از بتن سکنکس (sconces) با چراغ‌های بزرگ به‌کار رفت. به لطف پنجره‌های سقفی و بیرون ‌زدگی‌های نمای ساختمان ، داخل ساختمان به طور طبیعی روشن شده است. بخش‌های اداری، مساحت و اندازه‌ی کوچکتر و پیچیدگی بیشتری دارند و با نمایی از قطعات پیش ساخته‌ی بتنی عمودی از کف تا سقف پوشیده شدند. جهت‌گیری دفاتر رو به خورشید است و در تمام روز نور طبیعی دریافت می‌کنند. در واقع برای اتاق‌ها، روشنایی طبیعی و یکنواختی بدست می‌آید. با پنجره‌ها و نور طبیعی بهترین دیدها به چشم انداز باز اطراف و قله مونکایو (Moncayo) ایجاد می‌شود.

4

نور همه جا حضور دارد و شفافیت در تمام فضاها در نظر گرفته شده است و بین فضاهای کاری مختلف ارتباط برقرار می‌کند، به بهره‌وری بیشتر و شرایط کاری بهتر در داخل شرکت منجر می‌شود.

5با وجود همه مشکلات، برنامه طراحی شرکت، اجرا و پروژه‌ای با ارزش‌های معمارانه مرتبط با ماهیت شرکت ساخته شد. طراحی نوآورانه و مدرن بود اما در عین حال، هویت سنتی تاسیسات شرکت جاتا را هم حفظ کرد.

6کیفیت ساختمانی بر اساس تکرار و ریتم، سادگی و قابلیت تولید قطعات سخت شکل گرفت که برای منقطع کردن فضاها، لازم بود. در حقیقت به منظور دسترسی به فضاهای داخلی این سبک طراحی انتخاب شد.

7نمای بیرونی ساختمان و بخش اداری بنا به رنگ سفید اجرا شد که حس سبکی و شفافیت به ساختمان می‌دهد. با توجه به نیازها، بخش تولید در یک طبقه و بخش اداری در دو طبقه ساخته شد.

آماد و خدمات جانبی شرکت لوازم خانگی JATA / معماری خوزه میگوئل گارسیا پرز
آماد و خدمات جانبی شرکت لوازم خانگی JATA / معماری خوزه میگوئل گارسیا پرز

بنابراین، ورودی به بخش ساختمان اداری با شکستی در گوشه‌ی اصلی حجم متوازی السطوح تعریف می‌شود و میان تالاری با ارتفاع بلند به اندازه دو طبقه ایجاد می‌شود و شکل را می‌شکند. این شکستگی با سادگی بیش از حد کل مجموعه در تباین است.

آماد و خدمات جانبی شرکت لوازم خانگی JATA / معماری خوزه میگوئل گارسیا پرز
آماد و خدمات جانبی شرکت لوازم خانگی JATA / معماری خوزه میگوئل گارسیا پرز

9

 

منبع: archdaily

تحریریه پویانو| غفاری

مشاوره معماری و دکوراسیون داخلی

لطفا با کارشناسان ما جهت مشاوره و پاسخگویی به سوالات، تماس بگیرید.
021-44727200
021-44761653

Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Nulled WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download karbonn firmware
Download WordPress Themes
free online course
دیدگاه شما

برای ارسال دیدگاه لطفا ابتدا وارد سایت شوید .

وارد شوید

برگشت به بالا
معماری | دکوراسیون داخلی