آشنایی با نمای رومی یا نمای کلاسیک

نما تاثیر زیادی روی برداشت ما از یک ساختمان دارد و به عنوان پوسته بیرونی، هویت و کیفیت طراحی بنا را به تصویر می کشد. یکی از سبک های طراحی نما که اخیرا در کشور ما خیلی محبوبیت پیدا کرده، سبک رومی یا کلاسیک ( نمای رومی ) است. این سبک که از ساختمان های غربی برگرفته شده است، با وجود انتقاداتی که طی این سال ها دریافت کرده، همچنان جزو سبک های مطرح در طراحی نماست و هنوز افراد بسیاری هستند که این سبک را برای طراحی نما ترجیح می دهند. پویانو در این مطلب، اطلاعاتی درباره نمای رومی یا نمای کلاسیک برای شما گردآوری کرده که می تواند در شناخت شما از این سبک نما مفید واقع شود. برای آشنایی با نمای رومی یا کلاسیک با ما همراه باشید.

 

نمای رومی

تاریخچه نمای رومی یا کلاسیک

نمای رومی از معماری کلاسیک و سبک بناهای روم باستان و یونان باستان الهام گرفته شده است.

پیشینه معماری کلاسیک به قرن هشتم تا پنجم پیش از میلاد بر می گردد، یعنی زمانی که شکوفایی تمدن و هنر یونان در اوج خود بود. در این دوران، تمدن یونان، تاثیر قابل توجهی روی تمدن روم گذاشت و با توجه به کشورگشایی های این دو تمدن روی اکثر نقاط دنیا، سبک معماری آن ها نیز روی معماری سایر سرزمین ها تاثیر گذاشت.

با توسعه قدرت روم در سراسر قاره اروپا در قرن های 9 تا 12 میلادی، معماری رومی در کل اروپا مرسوم گشت و ساختمان های زیادی با دیوارهای بلند و طاق های گرد ساخته شدند.

در قرن 15 و 16 میلادی که دوره رنسانس نام دارد، برخی از معماران به ساخت بناهایی پرداختند که از بناهای روم و یونان باستان الهام گرفته شده بودند.

سبک کلاسیک در معماری از اواسط قرن 19 در اروپا مرسوم شد. در این دوران به طراحی ساختمان هایی روی آورده شد که شکوه، عظمت، زیبایی و اصالت را به نمایش می گذاشتند.

شایان ذکر است که ساخت بناها بر اساس سبک رومی، هزینه زیادی داشت و از این رو، تنها ساختمان های بزرگی چون کلیساها، دادگاه ها و قلعه ها به این شکل طراحی و  اجرا می شدند.

نمای رومی به خاطر معماری پیچیده و مصالح گران قیمتی که در اجرای آنها به کار میروند، نشان دهنده لوکس بودن ساختمان و تعلق داشتن آن ها به قشر مرفه جامعه بوده و هستند. امروز نیز به همین خاطر است که بسیاری از کارفرمایان و حتی طراحان به پیاده سازی این سبک در نماسازی روی آورده اند.

نمای رومی

ویژگی‌های سبک نمای رومی

در طراحی نماهای کلاسیک از مصالح، المان ها و تزئیناتی استفاده می شود که این سبک را از دیگر سبک ها متمایز می سازد. در سبک کلاسیک و رومی برای ایجاد شکوه بیشتر در ظاهر ساختمان ها از سنگ استفاده زیادی می شود. سنگ های دارای رنگ روشن به بنا جلوه ای شاهانه می بخشند. از این رو، سنگ های تراورتن روشن و کرم، متریال غالب نماهای رومی هستند. البته چیزی که سبب شناخته شدن یک نمای رومی می شود، به کار بردن ستون ها و قوس ها در آن است. ستون های بزرگ و مت رفع، قوس های منحنی شکل، ستون های تزیینی، سرستون های زیبا، برج های نقطه ای، قوس های بزرگ، نقش های برجسته، کتیبه ها، گلویی ها، هلال و قاب های پنجره، تاج های بزرگ و بسیاری از عناصر دیگر هستند که مخصوص این سبک نماسازی می باشند. سقف و ستون ها در نماهای رومی از اهمیت زیادی برخوردار هستند، زیرا افزایش ارتفاع آن ها شکوه بنا را مضاعف می کند. استفاده از ستون ها و سرستون های بزرگ نیز در بناهای مجلل خیلی متداول می باشد. در نماهای رومی از رنگ های روشن استفاده می شود، زیرا این رنگ ها عظمت و بزرگی نمای رومی را بیشتر نشان می دهند. از دیگر نکات مهم در طراحی نمای رومی ، تقارن، توازن و هماهنگی میان اجزاست. این نکته به نماهای رومی اصالت می دهد. از جمله سنگ های مورد استفاده در اجرای نمای رومی یا کلاسیک می توان به تراورتن، مرمر و گرانیت اشاره کرد. برخی اوقات برای کم کردن هزینه های اجرا، به جای سنگ از سیمان استفاده می شود.

در ادامه می توانید چندین نمونه طراحی نما به سبک رومی یا کلاسیک را مشاهده کنید و با خصوصیات این نوع نما بیشتر آشنا شوید.

 

نمای رومی

نمای رومی

نمای رومی

نمای رومی

نمای رومی

نمای رومی

نمای رومی

نمای رومی

نمای رومی

نمای رومی

نمای رومی

نمای رومی

 

 

نمای رومی

تحریریه معماری و دکوراسیون داخلی پویانو | اکبری

مشاوره معماری و دکوراسیون داخلی

لطفا با کارشناسان ما جهت مشاوره و پاسخگویی به سوالات، تماس بگیرید.
021-44727200
021-44761653

Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
free download udemy paid course
download micromax firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
download udemy paid course for free
دیدگاه شما

برای ارسال دیدگاه لطفا ابتدا وارد سایت شوید .

وارد شوید

برگشت به بالا
معماری | دکوراسیون داخلی
x کارایی بهتر در اپلیکیشن دانلود برنامه