۱۰ درس طراحی داخلی که هر شخص باید بداند

درس طراحی داخلی ؛ به این نکات به چشم ۱۰۱ نکته در دکوراسیون بنگرید. اگرچه همه ما از نگاهی برای جزییات و طراحی بدیع برخوردار نیستیم ولی همچنان می‌توانیم دکوراسیون خانه‌هایمان را انجام دهیم. از یک دیدگاه، دکوراسیون داخلی می‌تواند به مثابه فرمولی با مراحل ثابت دیده شود: قطعات ساختمانی‌ای که به شما کمک می‌کند طراحی داخلی کاملا شخصیتان را شکل دهید.

آموزش دکوراسیون

آموزش دکوراسیون

از سوی دیگر، یک هنر برای دکوراسیون وجود دارد؛ استعدادی که در واقع از هیچ قانون یا فرمولی تبعیت نمی‌کند. شما در حالیکه ممکن است از یک ذوق هنری‌ بهره‌مند نباشید، می‌توانید اقدام به ایجاد و تقویت این قوه در خود نمایید.

چگونه؟ هنگامیکه نوبت به کنار هم چیدن دکوراسیون داخلی یک اتاق می‌رسد، چند اصل وجود دارد. با تبعیت از این ده قدم شما قادر خواهید بود اقدام به ایجاد یک فضابی داخلی آرامش‌بخش و عملکردی کنید که چهاردیواری شما را گرفته و آن را شبیه خانه می‌سازد.

۱- ترتیب عملکردی

طراحی داخلی بایستی با ترتیب‌بندی عملکردی یک اتاق آغاز شود. برای آغاز، توصیه ما جستجوی آنلاین پیشنهاد‎‌های متعددی است که برای ابزارهای طراحی و لایه‌بندی اتاق به‌صورت آنلاین وجود دارد. در این برنامه‌های طراحی شما می‌توانید ابعاد اتاق و ابعاد مبلمان را وارد کنید و سپس با لایه‌بندی اتاق بازی کرده تا بهینه‌ترسن حالت ممکن را بدست آورید.

ما با هزینه‌ای سخت اشتباهاتمان را در طراحی پلان درمی‌یابیم، پس چرا در ابتدا اتاق را به صورت مجازی طراحی نکنیم تا از کارهای سنگین و غیرضروری‌ای همچون جابجا کردن وسایل سنگین و شکست های متعدد در پیدا کردن ترکیب مناسب اجتناب شود.

کارکرد خانه شما بشدت وابسته به سبک‌ زندگی افرادی است که در آن زندگی می‌کنند. اگر شما با یک خانه کم‌جمعیت روبرو هستید احتمالا تمایل بیشتری به سرمایه‌گذاری در وسایل گرانقیمت‌تر و دکوراسیون اتاق خواهید داشت، درحالیکه خانواده‌های شلوغ ممکن است پلات آزادی را ترجیح دهند که با وسایل متعدد دکوراتیو محدود نشده باشد. نیازهای ساکنین خانه را در نظر بگیرید و سپس اقدام به انتخاب نرم‌افزار مناسبی کنید که بتواند به شما در رسیدن به ترکیب‌بندی مناسب خانه‌تان یاری رساند.

10 درس طراحی داخلی که هر شخص باید بداند

10 درس طراحی داخلی که هر شخص باید بداند

۲- اهمیت صندلی‌ها و مبل‌ها

اکثر طراحان به شما خواهند گفت که اگر می‌خواهید روی وسیله خاصی مانور دهید، اجازه دهید این وسیله مبل شما باشد. انتخاب صندلی و مبل مناسب برای اتاق، یک انتخاب بسیار مهم در طراحی داخلی است. چه رنگ، چه جنس و چه ابعادی را انتخاب می‌کنید؟ چه هزینه‌ای را باید به آن اختصاص دهید؟ مقاله نیویورک تایمز هنگامی که نوبت به انتخاب یک مبل باکیفیت می‌رسد، چند پیشنهاد راهگشا را به مخاطبینش ارائه می‌دهد.

بازدید از نمایشگاه‌های متعدد طراحی داخلی نیز در جستجوی اولیه برای انواع سبک‌هایی که با علایق و نیازهای شما متناسب باشد، به شما کمک می‌کند. اما پیش از آن‌که ریسک خرید را بپذیرید، اندازه‌گیری‌های لازم را انجام دهید. خیلی تلخ است که شیفته مبلمانی شوید و بعد متوجه شوید که ابعاد آن برای اتاق شما بیش از اندازه بزرگ است.

پیشنهاد ما به شما این است که انتخاب‌هایتان را به چند گزینه نهایی محدود کنید و سپس بر مبنای بیشترین کیفیت انتخابتان را انجام دهید. یک مبل در صورتیکه با بالاترین کیفیت خریداری شود می‌تواند یک سرمایه‌گذاری مادام‌العمر باشد. بنابراین، با کیفیت‌ترین مبلی که توان پرداخت هزینه آن را دارید خریداری کنید. علاوه بر این، پارچه‌ای را برای آن انتخاب کنید که از آن خسته نشوید. چه کسی دوست دارد تا آخر عمرش در کنار یک مبل گلدار، یا مبلی که «رنگش آن روزها که خریدیم مد بود” زندگی کند؟

10 درس طراحی داخلی که هر شخص باید بداند

10 درس طراحی داخلی که هر شخص باید بداند

۳- اشیاء دکوراتیو

اضافه کردن اشیائی به اتاق که هیچ استفاده‌ای ندارند بیهوده به‌نظر می‌رسد. چرا باید چیزی را بخرم که نمی‌توانم استفاده‌ای از آن ‌کنم؟ بهرحال پاسخ ساده است –زیرا با پیوستنش به دکوراسیون اتاق، یک اظهار سبک به اتاق افزوده می‌شود.

چشمی که زیبایی‌ها را دریابد چیزی نیست که همه افراد داشته باشند، اما از طریق سعی و خطا خواهید توانست دسته‌بندی درست اشیاء دکوراتیوی که در خانه‌تان دارید را کشف کنید.

بسیاری از طراحان داخلی توصیه می‌کنند که اگر چیزی را دوست دارید، آن را بخرید، چرا که حتما جای مناسبی برای آن و استفاده بجایی برای آن خواهید یافت. این ایده شاید تنها برای کسانی مفید باشد که کمی بیشتر در این حوزه تجربه دارند، نه برای کسانی که تازه وارد این حوزه شده‌اند.

10 درس طراحی داخلی که هر شخص باید بداند

10 درس طراحی داخلی که هر شخص باید بداند

اگر متضرر شده‌اید، پیشنهاد ما این است که مجله‌ها و نمایشگاه‌های طراحی داخلی را مرور کنید تا آنچه را که دوست دارید بیابید. به این توجه کنید که نمایشگاه‌ها چگونه وسایل دکوراتیوشان را در معرض نمایش قرار می‌دهند. این وسائل به‌صورت دسته‌ای در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و به شکل تکی در گوشه و کنار فضا واقع نیستند. مهم‌تر از هرچیز این است که آنچه را که دوست دارید بخرید، چیزی که با آنچه که شما هستید حرف می‌زند.

۴- مقداری گیاه به فضا بیفزایید.

گیاهان اغلب در انتها به فضا افزوده می‌شوند. این یک اشتباه بزرگ در طراحی است. شما ممکن است فکر کنید که یک اتاق را کامل  و خالص طراحی کرده‌اید، اما باید نگاه کنید تا ببینید که آیا پیاهان و اجزاء طبیعی را در آن دخالت داده‌اید یا خیر.

تغییری که در لحظه اضافه‌نمودن یک درخت نخل خانگی در گرمی فضا و روح طراحی آن ایجاد می‌شود جالب است. خانه به سرعت تازه شده و ترکیب اجزای آن به نحو شایسته‌تر به نظر می‌آید.

هافینگتون پست، پیشنهادهای متعددی را ارائه می‌دهد که خانه شما را روشن‌تر کرده و به تازگی هوای آن کمک می‌کند. حتی اگر شما هیچ استعدادی در پرورش گل و گیاه نداشته باشید، همچنان می‌توانید گیاهان آپارتمانی‌ای با مراقبت‌های ساده را وارد طراحی داخلی خانه‌تان کنید تا از تحسین درجه‌ای که طراحی داخلیتان به آن دست یافته شادمان شوید.

10 درس طراحی داخلی که هر شخص باید بداند

10 درس طراحی داخلی که هر شخص باید بداند

۵- لایه بیفزایید.

لایه‌بندی اتاق از بهترین راه‌ها برای ایجاد راحتی و گرمای بصری است. به اتاقی که در تصویر زیر است دقت کنید. یک قالیچه کرکی بر روی فرش اصلی کف قرار گرفته‌است. کوسن‌ ها به صورت لایه‌ای روی تخت و صندلی‌ها قرار گرفته‌اند، پرده‌ها پنجره‌ها را لایه‌دار می‌کنند، یک پتو لایه‌ای به مبل اضافه کرده‌است.

تمام این اجزاء به اتاق یک لایه دنج و گرم را می‌افزایند و منجر به ایجاد دکوراسیونی زیبا می‌شوند. هنگامیکه لایه‌های مدنظرتان را برای افزودن به اتاق در نظر می‌گیرید، به بافت‌ها و پارچه‌های متعددی فکر کنید، همچون کوسن‌ های مخملی، پرده‌های ابریشمی و… .

تمام این پارچه‌ها تاثیر لایه‌بندی را حتی بیشتر می‌کنند. همین امروز با لایه‌بندی اتاقتان، می‌توانید آن را از فضایی بی‌معنی به یک فضای زیبا تبدیل کنید.

10 درس طراحی داخلی که هر شخص باید بداند

10 درس طراحی داخلی که هر شخص باید بداند

۶- رنگ مشکی را وارد کنید.

این توصیه کوچک بسیار کارساز است. مهم نیست که سلیقه طراحی شما چه باشد –سبک کانتری یا مینیمالیست- هر طراح داخلی باید لکه‌هایی از رنگ مشکی را وارد فضا کند.

چرا؟ زیرا رنگ مشکی حسی از عمق، شخصیت و تمرکز را به اتاق می‌بخشد که هیچ رنگ دیگری از عهده آن برنمی‌آید. این می‌تواند به سادگی تصاویری در قاب‌های چوبی مشکی یا یک طرح گرافیکی مشکی بر پرده‌ها و یا خطوطی مشکی بر کوسن‌ها باشد. تا زمانی که رنگ مشکی را وارد فضایتان می‌کنید مهم نیست که کجا را برای وارد کردن این رنگ مهم انتخاب نمایید.

برخی ادعا دارند که این تاثیر را از سایر رنگ‌های سیر نیز می‌توان گرفت، اما پیشنهاد ما این است که این را تنها با رنگ مشکی تجربه کنید و نتیجه آن را ببینید.

10 درس طراحی داخلی که هر شخص باید بداند

10 درس طراحی داخلی که هر شخص باید بداند

۷- تصویرسازی کنید.

همانطور که قبل‌تر گفته شد، اشیاء دکوراتیو می‌توانند در طیفی از بی‌کیفیت تا بی‌نظیر را پوشش دهند. شما نه تنها باید اشیاء دکوراتیو را در فضایتان به کار ببرید، بلکه بایستی آنها را در یک تصویر مناسب قرار دهید.

در دکوراسیون خانه، یک «تصویر» شامل گروهی از اشیاء یا مبلمان است. شما می‌توانید یک تصویر را از طریق مجموعه‌ای از آثار هنری روی دیوار، مجموعه‌ای از اشیاء روی یک میز و یا مجموعه‌ای از صندلی‌های نزدیک پنجره ایجاد کنید. به این طریق شما قسمت‌هایی را برای چشم، توقف و استراحت آن طراحی می‌کنید.

سعی کنید اشیاء مورد علاقه‌تان را روی یک میز بچینید، یا محوری برای شمعدانی‌ها روی میز غذاخوری ایجاد کنید. هرچیزی تا زمانی که یک گروه منسجم باشد دوام می‌یابد. اگر اولین بار است که با این ایده مواجه می‌شوید، آهسته پیش بروید و گروه‌هایتان را محدود و با سه شیء -که دارای اجزای مشترکی همچون رنگ، تم یا بافت هستند -تکمیل کنید.

10 درس طراحی داخلی که هر شخص باید بداند

10 درس طراحی داخلی که هر شخص باید بداند

۸- شخصی کنید.

این همان جاییست که باید خوش بگذرانید و وجودتان را به نمایش بگذارید. هیچ چیز بدتر از خانه‌ای نیست که با علایق، سفرها، سلائق و شور و حال صاحبش ارتباط برقرار نکند.

اگر عاشق رنگها هستید، راهی برای وارد کردن رنگ در کوسن‌ها و یا کاغذ دیواری‌ های قابل جداشدن پیدا کنید. اگر به نقاط مختلف جهان سفر کرده‌اید، عکس‌هایی که در طول سفر گرفته‌اید و یا اشیائی که در سفر جمع‌آوری کرده‌اید را به نمایش بگذارید. اگر عاشق زرافه‌ها هستید، طرح زرافه‌ای را روی یک قالیچه یا چهارپایه پیاده کنید.

کاری کنید که طراحی داخلی فضایتان، با آنچه که هستید حرف بزند. این، جایی است که در آن شما اوقات خوشی خواهید داشت و شاهکار خودتان را خلق خواهید کرد.

10 درس طراحی داخلی که هر شخص باید بداند

10 درس طراحی داخلی که هر شخص باید بداند

۹-به خطوط کلاسیک بازگردید.

چه یک دانشجوی بی‌پول و به دنبال مبلمان اولین آپارتمانتان باشید، و چه به دنبال تبدیل خانه‌تان به خانه رویایی، بهترین راه این است که خطوط مبلمان بزرگتر( گرانقیمت‌تر) تان را کلاسیک نگه دارید. خطوط کلاسیک به یک دلیل است که کلاسیک هستند: آنها هیچ‌گاه از مد خارج نمی‌شوند. به چه علت هزینه بسیاری را صرف تهیه مبلی با خطوط ضخیم و زاویه‌دار کنیم که قرار است پنج سال دیگر از مد خارج شود؟ شما می‌توانید مد را با لوازم ارزان‌تر وارد طراحیتان کنید، اما بهترین کار این است که لوازم اصلیتان را ساده و کلاسیک نگه دارید.

به اتاق غذا خوری در تصویر زیر نگاه کنید. صندلی‌های نهارخوری مشکی کلاسیک بوده و با هر دکوری متناسب هستند. آن‌ها بواسطه پارچه پوست پلنگی‌ای که به سادگی قابل تعویض است مد روز گشته‌اند، درحالیکه شکل صندلی‌ها هرگز از مد خارج نمی‌شود و قطعات مناسبی برای سرمایه‌گذاری هستند.

10 درس طراحی داخلی که هر شخص باید بداند

10 درس طراحی داخلی که هر شخص باید بداند

۱۰-یک عکس بگیرید و سپس آن را ادیت کنید.

این می‌تواند یکی از مهم‌ترین قدم‌ها باشد. فراتر از هر چیز، یک عکس به اندازه هزار کلمه می‌ارزد. دور ایستادن و گرفتن یک عکس فوری از اتاقتان به شما کمک می‌کند از یک نقطه دید متفاوت به آن دقت نمایید. به طریقی، یک عکس به شما کمک میکند که اتاق را برای اولین بار و از دریچه چشم یک بازدیدکننده ببینید،  ناگهان آشکارا معلوم می‌شود که یک عکس بایستی جابجا شود زیرا زیادی بالا نصب شده‌است، یا اینکه شما وسایل کوچک فراوانی دارید که اتاق را نامرتب می‌کند، یا اینکه کوسن‌ها زیاد مناسب فضا نیستند.

عکس گرفتن از زوایای مختلف از یک اتاق بهترین راه برای اصلاح یک اتاق از به‌هم ریختگی‌های آن و وسایلی است که در آن فضا به سادگی بلااستفاده هستند.

شخصی‌سازی فضا

شخصی‌سازی فضا

حالا آیا احساس می‌کنید که یک «۱۰۱ راه» برای دکوراسیون مطالعه کرده‌اید؟ این درحالیست که این مطلب تمام رازهای طراحی را پوشش نمی‌دهد( این کار فقط از دست طراح داخلی برمی‌آید) بلکه شما را بر آن می‌دارد که مسیر درستی را در طراحی خانه‌ای بردارید که هم از لحاظ عملکرد و هم از لحاظ جذابیت موفق باشد، خانه‌ای که با آنچه که شما هستید حرف می‌زند.

هرکس می‌تواند این نکات را به کار گیرد: ترکیب‌بندی صحیح اتاق، دست‌ودلبازی در تهیه یک مبل باکیفیت، دسته‌بندی لوازم دکوری به مجموعه‌های مختلف، لایه‌بندی اتاق، افزودن گیاهان، وارد کردن رنگ مشکی، به‌کارگیری خطوط کلاسیک، عکسبرداری به منظور ادیت، و از همه مهم‌تر شخصی‌سازی فضا.

منبع: freshome

تحریریه پویانو/فاطمه زنگی

 

 

این مطلب برای شما تهیه شده است، پس دیدگاه شما برای ما مهم است

پاسخ بدهید

پویانو | معماری | دکوراسیون داخلی
preloader