طراحی مرکز اجتماعی UVA El Paraíso / شرکت معماری EDU – Empresa de Desarrollo Urbano de Medellín

طراحی مرکز اجتماعی  UVA El Paraíso

معماری : شرکت EDU – Empresa de Desarrollo Urbano de Medellín

محل: مدلین، آنتیوکیا، کلمبیا

معمار مسئول: جان اکتاویو اورتیز  لوپرکا

مساحت: ۳۸۷۹ متر مربع

سال ساخت پروژه : ۲۰۱۵

عکس: آلخاندرو آرانگو، ویکتور گارسیا، جولیان ای. گومز

UVA El Paraíso / EDU – Empresa de Desarrollo Urbano de Medellín

طراحی مرکز اجتماعی UVA El Paraíso / شرکت معماری EDU - Empresa de Desarrollo Urbano de Medellín

طراحی مرکز اجتماعی UVA El Paraíso / شرکت معماری EDU – Empresa de Desarrollo Urbano de Medellín

 

مرکز uva)  Articulated Units Life) تحول و دگرسازی شهری در محله های شهر مدلین است. مجموعه برای همایش‌ها و نشست‌های عمومی، پیشرفت و ارتقا ورزش، تفریح و سرگرمی، مشارکت اجتماعی و فرهنگی در نظر گرفته شد. خط مشی مرکز عبارتند از:

  • برنامه‌های مشترک، پروژه‌ها و شهر: تجهیزاتی که خدمات متعادل برای محله ها و شهر را ترویج می‌دهد.
  • بازسازی فضاهای موجود و استفاده نشده: احیای فضاهای شهری با کاربری‌های محدود به فضای عمومی موثر و کاربردی
  • فضاهای برای حظ تمامی حواس: معماری که با شهروندان در تعامل است و تجربه و درکی نو می آفریند.

2

مرکز uva‌، یا ” بهشت” یک مرکز ورزشی و فعالیت‌های تفریحی و فرهنگی است. باشگاه محلی در یکی از مرتفع‌ترین مناطق توسعه‌ی شهر مدلین ساخته شده است. موقعیت قرارگیری آن در پاسخ به تحکیم و تقویت پروژه‌ی راهبردی مرکزیت شهری انتخاب شده است و از طریق این مکان ارتباط مناسب برقرار می‌شود. رود لا کابویالا به عنوان محور محیط زیستی و پارک – کتابخانه‌ سن آنتونیو د پرادو به عنوان مجموعه‌ی فرهنگی موجود به جامعه روستایی و توسعه‌ مسکن منطقه خدمات ارائه می‌دهند. در واقع در جهت پاسخگویی به درخواست‌ها و مطالبه‌های بسیار فعالیت‌های فرهنگی، موسیقی و ورزشی ساخته شد.

03

این پروژه از طرح مشارکت اجتماعی با ایده و فرض ساخت بنایی جمعی و به هم پیوسته برآمده است. می توان گفت مکانی است که بازیگران اصلی آن شهروندان هستند. مجموعه از روشی برای ساخت و ساز بهره برد که غنی از طراحی فضاهایی با توجه به هدف ساخت حداکثر فضاهای ورزشی و فعالیت های فرهنگی مانند اجرای موسیقی آزاد و رقص، خلق حس تعلق، حس مالکیت و پایداری است.

04

در ساخت این ساختمان کار دقیقی در جانمایی کاربری‌ها انجام شد. به طوری که در آن برنامه‌های معماری به چهار حجم مجزا تفکیک شد. حجم‌ها اطراف زمین فوتبال موجود چرخیده‌اند، به گونه‌ای که زمین فوتبال تغییر شکل یافته و تبدیل به هسته مرکزی مجموعه شد و تمام کاربری‌ها را به هم وصل می‌کند.

4 (2)

 

توزیع دقیقی در احترام به حفظ منابع طبیعی و حفظ چندین درخت انجام گرفت. به طبیعت گسترده اطراف و دو رود جاری اطراف قطعه زمین توجه خاصی مبذول شد.

از روند شهرسازی گذشته زمین باز و مسطحی برای تراس‌های عمومی بزرگ، موجود بود که پذیرای زمین فوتبال به عنوان مرحله اصلی ساخت شد.

06

 

مدلین شهری با تعداد قطعه زمین بسیار کمی برای ساخت فضاهای عمومی و تسهیلات جدید است، یکی از مسایلی که منجر به طراحی ساختمانی در وسط پارک شد همین کمبود زمین بود. به هرحال بهینه سازی منطقه برای بهره مندی شهروند انجام شد.

07

با توجه به شرایط جغرافیایی، پوشش گیاهی اطراف، ایوان کاملی برای شهر ساخته است و در مورد مجموعه ی UVA،  میزبان خواسته های جامعه در فعالیت های متنوع است و به زندگی شهری و محیط آن با سالن های ورزشی فضای باز، پارک اسکیت، زمین بازی، مرکز تجمع رویدادهای اجتماعی در فضایی تعاملی با آب انرژی می بخشد. صد در صد فضاها کارآمد و فضاهای همگانی و قابل دسترس برای عموم است.

9

بسیاری از خدماتی که برای افراد ارائه می‌شود جز فعالیت‌های اوقات فراغت و آموزشی است از جمله: اتاق تمرین موسیقی، ضبط آمورزش، مرکز ورزشی، سالن بدنسازی، سالن، اتاق رقص، زمین بازی لودوتکا و زمین بازی فوتبال با چمن مصنوعی.

10

رویدادهای متنوع دیگری نیز در این مکان برگزار می‌شود.

طراحی مرکز اجتماعی UVA El Paraíso / شرکت معماری EDU - Empresa de Desarrollo Urbano de Medellín

طراحی مرکز اجتماعی UVA El Paraíso / شرکت معماری EDU – Empresa de Desarrollo Urbano de Medellín

این مجموعه با ظاهری بتنی اجرا شده است. نماها از مجموعه‌ی بریسز عمودی از رنگ‌های گرم ساخته شده است. رنگ شاد نما را مردم انتخاب کرده‌اند. در واقع این قطعات عمودی زنده جزیی از راهکار اقلیمی برای محافظت از تابش آفتاب است.

 

تحریریه پویانو: غفاری

منبع: archdai

این مطلب برای شما تهیه شده است، پس دیدگاه شما برای ما مهم است

پاسخ بدهید

پویانو | معماری | دکوراسیون داخلی
preloader